Wyjazd do Wioski tematycznej w Karwnie

OPS DODANO: 2013-08-26 09:23:05

WYJAZD  DO  WIOSKI TEMATYCZNEJ

KARWNO - „WIOSKA FANTAZJI”

wizyta studyjna dla beneficjentów/ek projektu „Pomocna Dłoń”

W dniu 05 sierpniu br. w ramach projektu ,,Pomocna Dłoń” 14 beneficjentek/ów (9 kobiet i 5 mężczyzn) projektu wraz z opiekunem (pracownik socjalny OPS Cewice) uczestniczyli w wyjeździe do wioski tematycznej „Wioski Fantazji” w Karwnie w ramach działania o charakterze środowiskowym.. Jest to gospodarstwo agroturystyczne stworzone przez mieszkańców Karwna, którzy postanowili zmienić swój los. Położenie wioski wśród tajemniczych lasów i jezior sprawia, że pobyt tam jest niezapomnianą podróżą do Krainy Fantazji, a jezioro Karwno jest uroczym miejscem, chętnie odwiedzanych przez turystów.

Celem wyjazdu było propagowanie dobrych praktyk i przedsiębiorczości, m.in. poprzez podglądanie prostych sposobów ekonomii społecznej, dającej możliwość zarobkowania. Służyły temu następujące warsztaty i zajęcia: występ bębniarski, gry i zabawy integracyjne, Gra terenowa- Mikstura Generator Fantazji, Warsztaty tańca: Polka i Belgijka, Taniec Hula, Warsztaty manualne - origami, broszki, Warsztaty kuglarskie, Nauka chodzenia na szczudłach, Narty wieloosobowe, Megabierki, Tadzik, Pieczenie podpłomyków, Zabawy w sianie, Wizyta w grocie Czarownicy, Pokaz Fireshow, Przejażdżka Agrobusem.

Wszystkie nazwy użyte w opisie są „skrótami”  za którymi kryją się warsztaty dydaktyczne uczące np. animacji, rękodzieła czy technik budowania tematycznej gry terenowej, będących podstawą funkcjonowania wioski tematycznej. Warsztaty dotyczące metod prowadzenia animacji uczyły jak w prosty i bez kosztowy sposób można zarobkować wykorzystując własne zasoby. Skoro „Ja” umiem poprowadzić zabawy integracyjne dla grupy, to mogę pracować np. na umowę zlecenie dla GOK, w gospodarstwie agroturystycznym lub zorganizować „Kinder bal”. Warsztaty manualne np. ozdabiania drobnej galanterii drewnianej pozwalają wytworzyć lub upiększyć produkt pamiątkarski lub regionalny, który potem można sprzedawać. Warsztaty kuglarskie poszerzały wachlarz umiejętności jakich można się nauczyć i następnie wykorzystać przy prowadzeniu jakiejkolwiek imprezy kulturalnej. Przejażdżka Agrobusem w ciekawe miejsce swojej miejscowości pokazuje również możliwości zarobkowania, wystarczy tylko jakiś pojazd (może być to ciągnik, ale też wystarczy koń z bryczką). Nabyte kwalifikacje podnoszą umiejętności społeczne i zwiększają poczucie własnej wartości beneficjentów, mogą również zostać wykorzystane w celu zatrudnienia jako prowadzących-animatorów a nawet uczących-trenerów.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Założeniem wizyty w „Wiosce Fantazji” było pokazanie beneficjentom/tkom projektu, w jaki sposób można przy niewielkich nakładach finansowych prowadzić własną działalność gospodarczą, m.in. agroturystyczną. W Karwnie beneficjenci mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje (zarobkuje) społeczność wiejska w grupie, ale również jak można zarabiać w swoim własnym gospodarstwie (Farma Fantazji).

Realizacja tego działania miała przyczynić się do realizacji celu głównego projektu: „Zwiększenie szans na zatrudnienie i podniesienie kompetencji społecznych 17 kobiet i 9 mężczyzn zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu gminy Cewice w latach 2012/13”. Wyjazd ten pełnił również funkcję integracyjną, wyjazd zakończył się wspólnym obiadem.

 

           

           

 

 

 

           

 

  

czytaj więcej →

Informacja

OPS DODANO: 2013-08-19 11:52:44

KOMUNIKAT

Informujemy, iż w przyszłym tygodniu psycholog przujmuje wyjątkowo w WTOREK 24.09.2013r. W GODZINACH 7:30 - 12:30

                                                                         Z poważaniem mgr Sandra Wierzbowska

czytaj więcej →

Projekt " Pomocna Dłoń "

OPS DODANO: 2013-07-05 13:08:23


                

Projekt „Pomocna Dłoń”
 

  W ramach projektu „Pomocna Dłoń” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w miesiącu lipcu br. 14 beneficjentów/ek (9 kobiet i 5 mężczyzn) zostało skierowanych na badania profilaktycznedo Medycyny Pracy kwalifikujące na szkolenia zawodowe, które rozpoczną się w miesiącu wrześniu. 
  

W miesiącu sierpniu natomiast odbędzie się wyjazd do Wioski Tematycznej - „Wioska Fantazji” w Karwnie w ramach działań o charakterze środowiskowym, którego celem będzie propagowanie dobrych praktyk i przedsiębiorczości, m.in. poprzez podglądanie prostych sposobów ekonomii społecznej, dającej możliwość zarobkowania.

 

czytaj więcej →