DNI SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI CHORUJĄCYMI PSYCHICZNIE 2020

OPS DODANO: 2020-08-26 00:00:00

Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego w dniach 13 - 18 września 2020 r. serdecznie zaprasza  na obchody Dni  Solidarności  z Osobami Chorującymi Psychicznie, będące częścią pomorskiej kampanii społecznej pod hasłem: „Odmień swoją głowę”.  Metafora „odmienionej głowy” symbolizuje postawę zrozumienia i tolerancji wobec osób chorujących psychicznie opartą na rzetelnej wiedzy, sprzyja budowaniu otwartej postawy w codziennym życiu.

PROGRAM DNI SOLIDARNOŚCI 2020

Boimy się zwykle tego, co obce i nieznane, więc zrozumienie,  że osoby doświadczające kryzysów psychicznych, to ludzie tacy sami jak my, a zagrożenie kryzysem psychicznym dotyczy każdego, jest kluczowe.

Inauguracja Dni Solidarności rozpocznie się 13 września 2020 r. na Skwerze Kuracyjnym przy Sopockim MOLO, gdzie funkcjonować będzie Trójmiejski Punkt Informacyjny prezentujący ofertę wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych. Od lat dajemy czytelny sygnał, że zdrowie psychiczne jest ważne, że wsparcie należy się każdemu chorującemu.O godz. 13.00 zapraszamy do przejścia przez symboliczne Drzwi do Tolerancji.


W trakcie Dni Solidarności w Trójmieście odbędzie się szereg wydarzeń m.in.: konferencja pt.: „Otworzyć Bramy Tolerancji. Zdrowie psychiczne – Nowa Kultura Pomagania w Europejskim Centrum Solidarności, Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego akcentujące znaczenie asystentów zdrowienia we wsparciu osób doświadczających kryzysów psychicznych w Muzeum Emigracji w Gdyni, oraz spotkania informacyjne, wykłady i webinary „Odmień swoją głowę”, konkurs literacki. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na na portalu informacyjno-edukacyjnym www.otwartebramy.org oraz na stronie kampanii www.odmienswojaglowe.org.

     
Ze względu na zagrożenie Covid-19 ograniczyliśmy liczbę miejsc dla osób bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniach, jednocześnie zwiększając możliwość uczestnictwa on- line.

Wydarzeniem poprzedzającym obchody będzie konferencja pt: KRĘGI NA WODZIE – WIDZĘ ROZUMIEM, DZIAŁAM, organizowane w ramach Światowego Dnia Przeciwdziałania Samobójstwom, które odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, 10 września 2020 roku.


Wyrażamy nadzieję, że wspólny wysiłek podejmowany przez pomorskie organizacje i instytucje w ramach Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego przyczynia się do poprawy sytuacji osób chorujących psychicznie i ich rodzin, promocji psychiatrii i wsparcia środowiskowego.
 

Każdy, kto w tej trudnej sytuacji poda osobie chorej przyjazną dłoń, przyczynia się do tego, że świat staje się bardziej ludzki.