Dziś jest środa 27 grudnia 2023,
imieniny: Kosmy i Damiana
Fundacja Nauka dla Środowiska, jako Partner Regionalny Programu Równać Szanse serdecznie zaprasza do aplikowania o środki na inicjatywy młodzieżowe w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2019.
8 sierpnia Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Regionalny Konkurs Grantowy – to szansa na dotację w wysokości do 8 500zł. Dotacja przyznawana jest na półroczne działania młodych osób w wieku 13-19 lat, zamieszkujących wsie i miasta do 20 tysięcy mieszkańców. Aplikować można do 7 października 2019 roku do godz. 12.00, a same projekty powinny być realizowane pomiędzy 1 stycznia a 30 czerwca 2020roku.
Grantowym do wszystkich, którzy mogą być zainteresowani udziałem – uprawnione doi aplikowania są:
z miejscowości do 20 000 mieszkańców.
Na stronie Równać Szanse znajdują się wszelkie niezbędne informacje oraz materiały do pobrania.
Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
W związku z wejściem w życie od dnia 1.10.2019 r. ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, przekazujemy kilka najistotniejszych informacji odnośnie warunków uzyskania tego świadczenia.
Świadczenie uzupełniające będą mogły otrzymać osoby, które:
- ukończyły 18 lat,
- mieszkają na terytorium Polski,
- nie mają świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub suma tych świadczeń nie przekracza 1600 złotych
oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji (mają naruszoną sprawność organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych).
Ważne !!! - orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji muszą mieć również seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i z racji wieku ZUS z automatu przyznał im dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wymagane orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (orzekane przez lekarza orzecznika ZUS ) nie jest tożsame z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (orzekanym przez lekarza powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności ).
Osoby, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, po złożeniu wniosku o świadczenie zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9 w załączeniu oraz dostępny na stronie https://www.zus.pl/documents/10182/788036/OL-9_new.pdf/111b9ab1-bbf0-4559-9e02-9a6248708860 ) wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz posiadaną dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Dołączona dokumentacja medyczna w niektórych sytuacjach może okazać się wystarczająca do przeprowadzenia badania przez lekarza orzecznika ZUS w trybie zaocznym, tzn. bez konieczności wizyty placówce ZUS.
W sprawach wątpliwych mogą Państwo zasięgnąć informacji osobiście w jednostkach terenowych ZUS i KRUS bądź telefonicznie pod numerem telefonu:
Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS - 22 560 16 00