Dziś jest środa 27 grudnia 2023,
imieniny: Kosmy i Damiana
SPOTKANIE INFORMACYJNE
w ramach projektu „Pomocna Dłoń”
W dniu 30.12.2013 r. o godz. 10.00 w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Cewicach odbyło się spotkanie informacyjne w ramach projektu „Pomocna Dłoń” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, organizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Cewicach.
W spotkaniu uczestniczyli beneficjenci tegorocznej edycji projektu „Pomocna Dłoń” i pracownicy OPS w składzie: Kierownik OPS - Zbigniew Borowski, koordynator projektu - Ewa Maszota, księgowa projektu – Natalia Młyńska oraz pracownicy socjalni - Edyta Płotka, Barbara Gembel, Anna Wierzbowska i Lidia Pawska. Na spotkanie przybyli również zaproszeni goście: Wójt Gminy Cewice mgr inż. Jerzy Pernal, Członek Komisji Oświaty, Opieki Społecznej, Zdrowia, Kultury i Sportu Rady Gminy Cewice Pan Wiesław Doliński oraz Dyrektor GCK w Cewicach Pani Dominika Bardowska. Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem gości przez Kierownika OPS Cewice. Po oficjalnym wstępie pracownicy OPS przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą realizacji tegorocznej edycji projektu ,,Pomocna Dłoń”, co miało na celu przybliżenie zgromadzonym gościom celów, założeń i form realizacji oraz rezultatów i produktów projektu. Następnie beneficjentom projektu wręczono certyfikaty potwierdzające ukończenie szkoleń zawodowych.
Podsumowaniem spotkania był poczęstunek oraz dyskusja.
Nowe świadczenie od 1 stycznia 2014 r.
Na podstawie wprowadzonej definicji „odbiorca wrażliwy energii elektrycznej” wynikającej ze zmienionego Prawa energetycznego (Dz. U. z 2013 r., poz. 984), osoby otrzymujące dodatek mieszkaniowy będą miały od 1 stycznia 2014 r. prawo do zryczałtowanego dodatku energetycznego. Dodatek energetyczny będzie wynosił rocznie nie więcej niż 30% iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Jednocześnie nastąpiła zmiana w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych w art. 3 ust. 3, określająca, że dodatek energetyczny nie będzie wliczany do dochodu będącego podstawą do obliczania dodatku mieszkaniowego.
Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, wprowadziła nową definicję – odbiorca wrażliwy energii elektrycznej. Zgodnie z dodanym w Prawie energetycznym w art. 3, pkt 13c - jest to osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej. Osobie tej przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny, który wynosi rocznie nie więcej niż 30% iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.
Wysokość limitu, wynosi:
Dodatek energetyczny będzie przyznawał wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej do którego należy dołączyć kopię umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej. Dodatek będzie wypłacany do dnia 10 każdego miesiąca z góry, z wyjątkiem miesiąca stycznia, w którym dodatek energetyczny wypłacany będzie do dnia 30 stycznia danego roku. Dodatek energetyczny wynosić będzie miesięcznie 1/12 kwoty rocznej dodatku energetycznego ogłaszanej przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
Wypłata dodatku energetycznego jest zadaniem z zakresu administracji rządowej. Dodatek energetyczny wypłacają gminy, które będą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na finansowanie wypłat dodatku energetycznego, w granicach kwot określonych na ten cel w ustawie budżetowej. Przy ustalaniu wysokości dotacji celowej na realizację wypłat dodatku energetycznego, uwzględnione będą koszty wypłacania odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej dodatku energetycznego, w wysokości 2% łącznej kwoty dotacji wypłaconych w gminie.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki obliczy i ogłosi po raz pierwszy, do dnia 30 września 2013 r., średnią cenę energii elektrycznej dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym na potrzeby ustalania dodatku energetycznego, zaś minister właściwy do spraw gospodarki ogłosi, po raz pierwszy do dnia 30 listopada 2013 r., w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, wysokość dodatku energetycznego obowiązującą od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 kwietnia 2014 r.
Zgodnie z obwieszczeniem ministra gospodarki z dnia 28 listopada 2013 r. poz. 963 wysokość dodatku energetycznego obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. do 30 kwietnia 2014 r. wynosi dla gospodarstwa:
1. prowadzonego przez osobę samotną - 11,36 zł/miesiąc;
2. składającego się z 2 do 4 osób - 15,77 zł/miesiąc;
3. składającego się z co najmniej 5 osób - 18,93 zł/miesiąc.
Jednocześnie, zmieniono ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 966) i art. 3 ust. 3 otrzymuje nowe brzmienie:
„3. Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego oraz zapomogi pieniężnej, o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.”.
Zmieniona ustawa Prawo energetyczne wprowadza także nową definicję - odbiorca wrażliwy paliw gazowych, przez którą rozumie się osobę, której przyznano ryczałt na zakup opału w rozumieniu art. 6 ust. 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży paliw gazowych zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania paliw gazowych.
Wnioski o przyznanie dodatku energetycznego będzie można pobrać i składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Cewicach - dział dodatków mieszkaniowych.
Bogumiła Bazowska
Inspektor ds. dodatków mieszkaniowych
Projekt „Pomocna Dłoń”
Trwa kontynuacja szkoleń zawodowych, które rozpoczęły się w miesiącu wrześniu. W miesiącu listopadzie beneficjenci/tki projektu uczęszczają na zajęcia praktyczne. Ponadto planujemy w ramach powstałych oszczędności oraz w celu jak najpełniejszej realizacji projektu zwiększenie w miesiącu listopadzie grupy docelowej o 2 osoby (kobiety).
Na miesiąc grudzień br. zaplanowano grupowe konsultacje ze wsparciem psychologicznym oraz spotkanie informacyjne będące podsumowaniem tegorocznych działań projektu systemowego.