Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku, zgodnie z wytycznymi Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020, przekazuje do wykorzystania niniejszy informator zawierający wykaz podmiotów realizujących oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie oraz program oddziaływań korekcyjno - edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie w powiecie lęborskim.
Oddziaływania korekcyjno – edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie
Dla mieszkańców powiatu lęborskiego program korekcyjno - edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku.
Podstawowe informacje
Celem głównym oddziaływań korekcyjno - edukacyjnych jest zmiana zachowań i postaw osób stosujących przemoc, która zmniejszy ryzyko dalszego stosowania przez nie przemocy oraz zwiększy ich zdolność do samokontroli agresywnych zachowań i do konstruktywnego współżycia w rodzinie.
W ramach programu, realizowanego w warunkach wolnościowych, organizowane są bezpłatne spotkania indywidualne i grupowe. Zajęcia odbywają się w budynku Starostwa Powiatowego w Lęborku przy ul. Czołgistów 5.
Program ma charakter edukacyjno – korekcyjny, dlatego składa się z części edukacyjnej (przekazanie wiedzy dotyczącej m.in. zjawiska przemocy, równości płci oraz mitów i faktów na ten temat, sposobów rozładowywania agresji, właściwej komunikacji interpersonalnej, wpływu alkoholu i innych środków odurzających na życie rodzinne, wpływu przemocy na zachowanie i psychikę dzieci, ochrony osób słabszych) oraz praktycznych ćwiczeń dostarczających korekcyjnych doświadczeń osobistych (zmierzających do zmiany postaw i zachowań związanych z przemocą oraz rozwijających umiejętności samokontroli i konstruktywnego współżycia).
Uczestnicy Programu
Oddziaływania korekcyjno - edukacyjne wobec osób stosujących przemoc w rodzinie są kierowane w szczególności do:
- dorosłych sprawców przemocy w rodzinie z terenu powiatu lęborskiego; do udziału
w programie można rekrutować także mieszkańców innych powiatów; - osób skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, odbywających karę pozbawienia wolności w zakładach karnych albo wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno - edukacyjnych;
- osób stosujących przemoc w rodzinie, które uczestniczą w terapii leczenia uzależnienia
od alkoholu lub narkotyków, lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, dla których oddziaływania korekcyjno-edukacyjne mogą stanowić uzupełnienie podstawowej terapii; - osób, które w wyniku innych okoliczności zgłaszają się do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym (kierowani przez kuratorów sądowych, policję, terapeutów uzależnień, komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, ośrodki pomocy społecznej oraz zespoły interdyscyplinarne lub osoby które z własnej inicjatywy chciałyby zmienić swoje zachowanie).
W pierwszej kolejności do uczestnictwa w programie będą kwalifikowane osoby, które w związku ze stosowaniem przemocy w rodzinie zostały skierowane przez sąd.
Do udziału w programie nie będą przyjmowane osoby:
- chore psychicznie;
- z poważnymi zaburzeniami emocjonalnymi oraz zaburzeniami osobowości;
- uzależnione od środków odurzających z wyłączeniem osób, które są w trakcie
lub zakończyły leczenie odwykowe.
Osoby stosujące przemoc w rodzinie, u których zostało rozpoznane uzależnienie od alkoholu lub narkotyków lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, kieruje się w pierwszej kolejności na terapię uzależnienia.
Kontakt w sprawie
Szczegółowych informacji na temat programu udziela pracownik funkcjonującego w strukturach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku Ośrodka Interwencji Kryzowej: Pani Iwona Sysik, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku ul. Czołgistów 5 84-300 Lębork, pok. 233, tel. 059 8628 106 wew. 21.
Poradnictwo specjalistyczne
W ramach poradnictwa specjalistycznego prowadzonego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku istnieje możliwość skorzystania z pomocy: pracownika socjalnego, psychologa, radcy prawnego.
Pracownik socjalny - Pani Iwona Sysik udziela wsparcia telefonicznie lub bezpośrednio
w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku przy ul. Czołgistów 5
pok. 233 II piętro lub pod numerem telefonu 059 8628 106:
- od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.
Psycholog - Przemysław Jóskowski - tel. kom. 512 354 830 pełni dyżury w:
- środy od 12:00-17:00
- w czwartki od 13:00-18:00
(celem umówienia spotkania prosimy o kontakt: od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30-15.30 pod nr telefonu: 59 86 28 106).
Poradnictwo prawne - radca prawny - Aleksandra Łyczak - tel. kom. 798 649 084 - udzielane telefonicznie lub bezpośrednio - po umówieniu spotkania w kontakcie telefonicznym lub z wykorzystaniem innych środków porozumiewania się na odległość (np. telefon, e-mail, komunikatory internetowe) w terminach:
- środa - dyżur w siedzibie PCPR - w godzinach 10:00 – 13:00
- czwartek - dyżur telefoniczny - w godzinach 10:00 – 13.00.
(celem umówienia spotkania proszę o kontakt: od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 pod nr telefonu: 59 86 28 106)
Wsparcie i pomoc rodzin w prawidłowym funkcjonowaniu
W zależności od ilości osób chętnych Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku organizuje spotkania i szkolenia w zakresie kompetencji rodzicielskich w celu obniżenia ryzyka wystąpienia przemocy w rodzinie.
W celu uzyskania dodatkowych informacji należy kontaktować się z pracownikiem socjalnym Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku Panią Iwoną Sysik przy ul. Czołgistów 5
pok. 233 II piętro lub pod numerem telefonu 059 8628 106:
- od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.
Jednostki pomocy społecznej realizujące zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w powiecie lęborskim
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku
ul. Czołgistów 5
84-300 Lębork
59 86 28 106
59 84 21 771
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lęborku
ul. Wyszyńskiego 3
84-300 Lębork
59 86 22 711
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łebie
ul. Kościuszki 90 a
84-360 Łeba
59 30 67 160
Ośrodek Pomocy Społecznej w Cewicach
ul. Osiedle na Wzgórzu 35
84-312 Cewice
59 86 11 467
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Lęborskiej
ul. Młynarska 11
84-351 Nowa Wieś Lęborska
59 86 12 474
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wicku
ul. Radosna 9
84-352 Wicko
59 86 11 119